Siirt Bıttım Sabunu


Siirt Bıttım Sabunu

Ülkemiz coğrafi konumu itibari ile eşsiz doğal güzelliklere sahiptir. Her bölgenin kendine has ayrı bir güzelliğe sahiptir. Şüphesiz Karadeniz bölgesinde yer alan Rize’nin ürettiği çayı, Giresun’un fındığı, Trabzon’un tandır ekmeği, Kayseri’nin pastırması, Amasya’nın elması ile özdeşleşmiş ise güzel şirin ilimiz Siirt’e bıttım sabunu ile meşhurdur.

Siirt bıttım sabunu insanoğlunun temizlik ihtiyacını karşılamak amacı ile kullanıldığı rivayet edilen ilk sabundur. Mazisi bu kadar eski yıllara dayanan bu sabunu kullanan ilk uygarlık ise Sümerliler olarak bilinmektedir. Siirt bıttım sabunu yapımında kullanılan bıttım meyvesi dağlık arazilerde yetişen sert küçük bir yapıya sahip bir meyveden toplanmaktadır. Siirt halkı tarafından genellikle kuruyemiş olarak tüketilen bu meyve yağı çıkarılmak sureti ile sabun imalatındada kullanılmaktadır. Çok zengin ve faydalı olan bıttım yağı insan beni üzerindeki etkileri bilimsel olarakta kanıtlanmıştır.

 

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Mardin şehrinde bıttım sabunu üretimi yapılmaktadır. Hatta Mardin’li üreticiler bıttım sabunun kendilerine ait olduğunu iddia etsede; bıttım sabunun anavatanı şüphesiz Siirt ilidir. Bunun ispatı ise bıttım meyvesinin yetişen ağaçların Siirt ve civarında yetişmesinden kaynaklanmaktadır. Mardin’li bıttım sabunu üreticileri ise Mardin’e birkaç dakika mesafe uzaklığında ama Siirt’e bağlı olan köylerden bu meyveyi satın alıp üretim yaparlar.

Siirt bıttım sabunu saç ve saç bakımındaki etkisi özellikle son zamanlarda Avrupa ülkelerinde üniversitelerde araştırmalara konu olmuştur. Siirt bıttım sabunu hemen hemen her yaş ve cinsiyete sahip kişilerin muzdarip olduğu saç dökülmesi problemine karşı etkilidir. Siirt bıttım sabunu saç derisinde oluşan bakteri ve mikroorganizmaları yok eder. Saçların daha canlı ve gür çıkmasını sağlar. Uzun bir süre zarfında bıttım sabunu kullanılması durumunda beyazlaşmış saçların eski görünümüne kavuşmasını sağlayabilir.

 

Siirt bıttım sabunu üretimi doğal ve organik yöntemler kullanılarak yapılır. Üretim esnasında üreticiler tarafından hiçbir şekilde katkı maddesi veya kimyasal içerikli maddeler kullanılmaz. Doğal ve organik bir şekilde üretimi yapılan Siirt bıttım sabunu, bu özelliği sebebi ile siz ve sevdikleriniz için sağlık ve şifa kaynağıdır. Siirt bıttım sabunu fiyat olarakta diğer temizlik ürünleri ile kıyas edildiği zaman maddi açıdan sizlerin cebini yakmaz. 

 

Hemen Bıttım Sabunu SİPARİŞ VER
Whatsapp Destek Hattı