Bıttım Sabunu Nasıl Yapılır


Bıttım Sabunu Nasıl Yapılır

Bıttım sabunu Güneydoğu Anadolu Bölgesinden insanlar yıllar boyunca ürettikleri doğal ürünlerin başında gellir. Özellikle Siirt ve civarında yetiştirilen Siirt fıstık ağaçlarının çiftçiler tarafından hiç bir şekilde işleme tabi tutmadığı ve aşılamadığı ağaçlarda yetişen koyu renkli küçük misket taneciklerini andıran sert kabuklu bir meyvedir. Bölgede bıttım adı ile bilinse de; menengiç, gizven, çitlenbik olarakta adlandırılmaktadır.

Bıttım sabununu bu kadar önemli kılan ise içeriğinde barındırdığı yağdır. Bıttım yağı çok kıymetli bir o kadarda pahalı bir üründür. Eylül ayında aşılanmamış fıstık ağaçlarından toplanmaktadırlar. Hasat işlemini takiben değişik çaplardaki havanlarda dövülüp preslendikten sonra yağı ve posası ayrılır. Bu işlem sonucunda elde edilen yağına sadece su ilave edilerek bıttım sabunu meydana gelir.

Son zamanlarda bütün doğal ürünlerde olduğu gibi bu üründe de haksız kazanç sağlamak isteyen bir takım insanlar kıymetli bıttım yağı yerine daha ucuz maliyetli yağlar kullanılarak bıttım sabunu adı altında satılmaktadır. Sağlığınız için bizleri tercih etmeniz menfaatiniz icabıdır. Sağlıklı mutlu günler dileriz.

Hemen Bıttım Sabunu SİPARİŞ VER
Whatsapp Destek Hattı